Güncel Haberler Haberhas.nEt

Teknoloji Şirketleri İçin Yılların Kolay Para Getirisi Zor Zamanlara Dönüşüyor

On sekiz ay önce, ikinci el araba sınıfı Carvana’nın 80 milyar dolar değerinde büyük beklentileri vardı. Şimdi yüzde 98’lik bir düşüşle 1,5 milyar doların altında bir değere sahip olmak ve hayatta kalmak için mücadele ediyor. Diğer birçok teknoloji şirketi de görüyor …

Teknoloji Şirketleri İçin Yılların Kolay Para Getirisi Zor Zamanlara Dönüşüyor
50 views Okundu
07 Şubat 2023 - 12:01

On sekiz ay önce, ikinci el araba sınıfı Carvana’nın 80 milyar dolar değerinde büyük beklentileri vardı. Şimdi yüzde 98’lik bir düşüşle 1,5 milyar doların altında bir değere sahip olmak ve hayatta kalmak için mücadele ediyor.

Diğer birçok teknoloji şirketinin de servetlerinin döndüğünü ve hayallerinin kararını verdiğini görüyor. Üçüncü çeyrekte düşük bir sigorta oranı ve yıllık 3,2’lik bir büyüme oranıyla birlikte daha büyük ekonomi sallanırken bile, çalışanların sonuçları çıkıyorlar, kesintiye gidenler, mali değerlerinin küçülmesini izleyenler.

Büyük ölçüde kabul edilmeyen bir açıklama: Faiz oranlarının en dipte olduğu benzeri görülmemiş bir dönem birdenbire sona erdi. Para artık neredeyse bedava değil.

On yılı aşkın bir süredir, çaresiz durumdaki paralarını Silikon Vadisi’ne gönderdiler ve bu para, daha az zorlu koşullar onaylanamayacak çok çeşitli yeni biçimli yapılara pompalandı. Aşırı değerlemeler, agresif bir şekilde büyümek veya potansiyel olarak pazar ödemesini hızlandırmak için tatlı yol sunmak için hisse senedi kullanımı veya kredi almayı kolaylaştırdı.

Hiç bitmeyecekmiş gibi görünen bir patlama oldu. Tech zaferler biriktirdi ve sattı. Carvana, ülke ortalamasında düzinelerce gösterişli araba “otomat” yaptı, kendini durmaksızın pazarladı ve takaslar için çok ucuz fiyatlar sundu.

Guidehouse Insights’ın baş analisti Sam Abuelsamid, “Son 15 yılın tüm teknoloji endüstrisi ucuz parayla inşa edildi” dedi. “Şimdi yeni bir gerçeklikle karşılaşıyorlar ve bedelini tıslayacaklar.”

Ucuz para, teknolojide organik büyümenin yeri alan satın almaların maliyetini finanse etti. İki yıl önce, sonuçta ortaya çıkarken ve birçok ofis çalışanı evlerine kapandığında, Salesforce ofis iletişim aracı Slack’i 28 milyar satın aldı, bu miktar bazı analistlerin çok yüksek olduğu yer. Salesforce anlaşmayı yapmak için 10 milyar dolar borç aldı. Bu ay, çoğu Slack’te olmak üzere personelin yaklaşık yüzde 10’u olan 8.000 kişinin çalışanını çıkardığını söyledi.

En büyük teknoloji şirketi bile etkileniyor. Amazon, yeni tüketimi elde etmek için para kaybetmeye razıydı. Bugünlerde farklı bir yaklaşım benimsiyor, 18.000 ofis çalışanını eve götüren ve mali yönetimine uygun olmayan operasyonları kapatıyor.

Carvana, birçok yeni şirket gibi, Amazon’un eski oyunlarından bir sayfa çıkardı ve hızla uçtu. Kullanılmış arabaların yönlendirme taksileri, kitapçılar ve konaklama yerleri gibi yeniden icat edilmeye hazır oldukça parçalanmış bir pazarın varlığına inanılıyordu. Herhangi bir rekabeti geride bırakmaya çalıştı.

Merkezi Arizona, Tempe’de bulunan şirket, geleneksel bayileri değiştirmek istedi, Carvana, “teknoloji ve üstün müşteri hizmetleri.” İşleri eski şekilde şekillendirmeyi simgeliyor gibi görünen bir şekilde, bir Mazda bayisinin 1965’ten beri işgal ettiği California, Mission Valley’deki altı dönümlük bir arazi için 22 milyon dolar ödedi.

Büyük Teknoloji hakkında daha fazlası

  • işten çıkarmalar: Alphabet ve Microsoft da dahil olmak üzere en büyük teknolojiden bazı yakın zamanda on binlerce kişinin işini çıkaracağını duyurdu. Ancak işten çıkarmalardan sonra bile, iş güçleri hala devasa.
  • Kuşak Ayrımı: Sektördeki son işten çıkarmalar, genç çalıştırma için ufuk açıcı oldu. Ancak dot-com özelliklerini deneyimleyen yaşlılar için bu pek de şok olmadı.
  • Yargıtay Davaları:Yargıçlar sosyal, medya ağlarının uzun süre kullandıkları faaliyet gösterdiği kullanım konuşmasının iki önemli ilkesini yeniden gözden geçirerek geçirmeye hazırlanıyor.
  • Hollanda’da:Hollanda hükümeti ve eğitim hizmeti, Avrupa veri koruma yasasını kaldıraç olarak Google, Microsoft ve Zoom’da yapılan değişikliklere yol açtı.

Geleneksel bayiliklerin tamamı tam anlamıyla düz olduğu yerlerde, Carvana’nın kalıcı yerel simge yapıları haline gelen çok katlı araba otomatları inşa etti. Müşteriler arabalarını şu anda toplam 33 olan bu kulelerden teslim aldılar. Bir otomat yapısının kurumsal görüntüsü YouTube’da dört milyondan fazla görüntülendi.

2021’in üçüncü bölümlerinde Carvana, 2020’ye göre yüzde 74’lük sahnele 110.000 araba teslim etti. Hedef: yılda iki milyon araba, bu da onu açık ara en büyük ikinci el arabayı belirleyecek.

Uniondale, NY’de göz alıcı bir Carvana araba otomatı Kredi… Tony Cenicola/The New York Times

Ardından, şirket büyümekten daha hızlı bir şekilde dağıldı. Salgının ilk yılında ikinci el araç satışları yüzde 25’in üzerine çıktıca bu bir arz sorunu yarattı: Carvana’nın çok daha fazla araca ihtiyacı vardı. Bir araba müzayede şirketini 2,2 milyar satın aldı ve yüksek faiz oranıyla daha fazla borç aldı. Ve parçalar arabalar için cömertçe ödeme yaptı.

Ancak pandemi hafifleyip faiz oranlarını yükselmeye başlamaya başlayınca satışlar yavaşladı. Bu makale için yorumdan kaçınmaktan Carvana, Mayıs ayından itibaren ve Kasım ayında bir dizi işini çıkarma yaptı. CEO’su Ernie Garcia, “Bütün bunların nasıl sonuçlanacağını doğru bir şekilde tahmin edememek” diyerek, daha yüksek finansman maliyeti sağlamakla suçladı.

Bazı rakipler daha da kötü durumda. Bir Houston şirketi olan Vroom, 2020’nin tahmin hissinin 65 dolardan 1 düşmeyi gördü. Geçen yıl çalışanlarının suyunu çıkardı.

Columbia Business School’da finans profesörü olan Kairong Xiao, “Yüksek oranlar neredeyse herkes için acı verici, ancak özellikle Silikon Vadisi için acı verici” dedi. “Fed sıkılaştırmasını çevirmedikçe daha fazla işten çıkarma ve yatırım kesintisini bekliyorum.”

Şu anda, bunun olasılığı çok düşük. Piyasa, Federal Rezerv’in bu yıl en az yüzde 5’e kadar iki faiz artırımı daha fazlasını bekliyor.

Gayrimenkulde bu, hızlı bir kurtuluş bekleyen herkes için bir sorundur. Düşük oranlar sadece ev fiyatlarını artırmayla kalmadı, aynı zamanda Zillow, Redfin, Opendoor Technologies ve diğerleri gibi eskiden biraz itibarsız olduğu düşünülen bir işe girmelerini karşı konulamaz hale getirdi: evleri çevirmek.

2019’da Zillow, ayda 5.000 ev satarak yakında 20 milyar gelir gelir elde edeceğini tahmin etti. Bu, halka açık Seattle şirketini 45 milyar getirdiği bir değerlemeye iten ve çalışanlarının 8.000’e kadar bir işe alımın genişlemesini sağlayan yatırımcıları heyecanlandırdı.

Zillow’un fikri, kaotik bir emlak piyasasını daha verimli, öngörülebilir ve karlı hale getirmek için yapay zeka yazılımı kullanmaktı. Risk sermayedarı Marc Andreessen’in 2011’de dijital isyancıların tüm endüstrilerini ele geçireceğini söylediğinde kendine özgü bir yenilik iç. “Yazılım çevreyi yiyorlar” diye yazdı.

Haziran 2021’de Zillow, California’nın başkenti Sacramento’da 50 akşamı değerlendirin. Beş ay sonra 400’e ulaştı. Biri, şehrin kuzeybatı ucu, dört yatak odası, üç hamamlı, sıradan bir evdi. 2001 yılında inşa edilmiş olup birçok parka ve kiracıya yakındır. Zillow bunun için 700.000 dolar ödedi.

Zillow evi aylarca satışa çıkardı ama 625.000 $’a bile kimse istemedi. Geçen sonbaharda, saygısız bir tavırdan kararsız bir şekilde çıktıktan sonra, Zillow evi 355.000 doları boşalttı. Düşük oranlar, Zillow’un ateş kabiliyetini mümkün kılmıştı, ancak onlar bile bunu başarılı kılamadı.

Evin geçmişini blogunda yakından takip eden bir Sacramento değerleme uzmanı olan Ryan Lundquist, Zillow’un mülkün parçalanmış olduğunu fark ettiğini, ancak evlerin emek yoğun, son derece kişisel, bire bir işlemlerin olduğunu belki de pek takdir etmediğini söyledi.

“Gelip oyunu tamamen değiştirebilme fikri – bunu yapmak gerçekten zor ve çoğu zaman yapmıyorsunuz” dedi.

Zillow’un piyasa değeri şimdi 10 milyar harcama düştü ve çalışan sayısı iki tur işten çıkarmanın ardından yaklaşık 5.500’e ulaştı. Yorum yapmaktan kaçındı.

Bununla birlikte, yazılım yoluyla pazar hakimiyeti hayali zor yaşar. Zillow kısa süre önce, San Francisco’da konut mülklerini satın alan şeytan ve aynı zamanda krizden zarar gören çevrimiçi bir emlak şirketi olan Opendoor ile bir anlaşma yaptı. Anlaşmaya göre, Zillow platformundaki satıcılar, Opendoor’un evlerinde teklif vermesini talep edebilir. Zillow, gidişin “geleneksel bir satış yaklaşımı stresinden ve belirsizliğinden bazılarını kurtaracaklarını” söyledi.

Bu ortaklık, Zillow’un portföyündeki son evlerden biri olan dört yatak odalı Sacramento evinin alıcısının neden Opendoor’dan başkası olduğunu açıklayabilir. Bazı kısa resimler yaptı ve evi, ödediğinin neredeyse iki katı olan 632.000 $ ‘a piyasaya sürüldü. Bir anlaşma bekleniyor.

Bay Lundquist, “Gerçekten bu kadar kolay vaka, herkes yüzgeç olurdu,” dedi.

2016’da Seattle’da bir Amazon kitapevi. Mağaza artık tamamen kapalı. Kredi… The New York Times için Kyle Johnson

Kolay para çağında, Amazon e-ticarette fiziksel dünyayı alt edecek kadar ustalaştığına karar verdiğimizde iyice yerleşmişti. Kitapçılara açılış planları bir söylentiydi ve sonunda 2015’te gerçekleşti. Medya çıldırdı. Yaygın bir hikayeye göre, ortalama 400 kadar kitapçı açmayı planlıyordu.

Şirketin fikri, mağazaların çalıştırmalarının operasyon uzantıları olarak işlev görmesiydi. Okuyucu incelemesi, potansiyel alıcıya yol gösterecek. Başlıklar açık olarak dahil edildi, yani sadece 6.000 tane vardı. Mağazalar, Amazon’un elektronik ürünleri için teşhir salonlarıydı.

İnternet için showroom pahalıdır. Amazon, kitapçıları işe almak ve popüler olmayan vitrinleri kiralamak zorunda kaldı. Ve coşkulu incelemelerin seçim ölçütlerinden biri olmasına izin vermek, bazı yazarların arkadaşları tarafından yapılan incelemelerle dolup taşan, kendi kendine ait ilkeleri stoklamak anlamı değildi. Bu okuyucuların istediği kitaplar değildi.

Amazon yeni şeyleri denemeyi sever ve bu da servisleridir. Yılın ilk dokuz çocuğu, iki yıl önce ödediğinden daha yüksek bir faiz oranıyla 10 milyar ölü uzun vadeli borç daha aldı. Bu ay, 8 milyar dolardan daha borçlandığını söyledi. Borsa değeri yaklaşık bir işlem dolar küçülttü.

Perakendeci, geçen Mart tarzı sadece kitapçıların değil, aynı zamanda pop-up’ların ve sözde dört yıldızlı mağazaların da dahil olduğu 68 mağazayı kapattı. ABD’de 500 lokasyona sahip Whole Foods bakkal yan misafiru ve diğer gıda mağazalarını işletmeye devam ediyor. Amazon’un yaptığı, “harika, uzun varlıkların kişisel verilerini ve geliştirme yöntemlerini oluşturma hedefini” olduğunu söyledi.

Beklentilerin mütevazı olduğu geleneksel kitap satışının yolu artık daha kolay olabilir. Yakın zamanda neredeyse tamamen ölü sayılan gerçek mekanda faaliyet gösteren mağaza zinciri Barnes & Noble, Massachusetts’teki iki eski Amazon lokasyonuna taşındı ve her birine yaklaşık 20.000 başlık koydu. Zincir, mağazaların “çok iyi” durumda olduğunu söyledi. Diğer eski Amazon konumlarını araştırıyor.

Barnes & Noble’ın mağaza planlama ve tasarım müdürü Janine Flanigan, “Amazon, bizim yaptığımızdan çok farklı bir kitapçı yaptı” dedi. “Odak noktamız kitaplarımız.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.


herabet girişikili opsiyon bahis audiful.comherabetOfansifbetlevabetOfansifbet girişherabet tvaresbet girişankara escort bayananadolu yakasi escortataşehir escortmynet sohbetçankaya escortgaziantep escort bayangaziantep escortbetmatiktipobet girişeşya depolamaistanbul escorts bakırköy escortfatih escortataköy escortesenyurt escortbeylikdüzü escort bayangoldescorthatun.com