Güncel Haberler Haberhas.nEt

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

Yatma Zamanı Kontrolleri ve Sözlü İstismar: İspanyol Futbolunda Kadınların Hayatı

Bir düzineden fazla kadın, paternalizmden sözlü tacize kadar kadın cinsiyetçiliği anlattı. Eski bir milli kaptan, oyunculara “Gerçekten ihtiyacınız olan şey iyi bir adam” dendiğini söyledi.

Yatma Zamanı Kontrolleri ve Sözlü İstismar: İspanyol Futbolunda Kadınların Hayatı
6 views
16 Eylül 2023 - 0:01

Geçen yaz Beatriz Álvarez, İspanyol kadın futbol ligi başkanı olarak göreve başladı, yeni doğan çocuğuyla birlikte evde kalabilmek için ülkedeki futbol federasyonu başkanıyla video konferans yoluyla istediğini söyledi.

Onlarca yıl boyunca sürdürmesiz bir şekilde ardı ardına bir kez hareket ettikten sonra, kadın futbolu yakın zamanda tamamen sendikalı ve profesyonel hale geldi. Bayan Álvarez’in tartışacak çok şeyi vardı.

Ancak Álvarez bir röportajında, futbol federasyonunun şu anda güç durumdaki başkanı Luis Rubiales’in bunu hatırladığını reddetti. Başkasını göndermesini söyledi. Bir toplantı yapmak yerine “kendimi anneliğime adayarak” örnek olması söylendiğini söyledi.

Álvarez, toplantıların onsuz devam ettiğini söyledi. Olayın, İspanya’nın en üst düzey futbol yetkililerinin sıralamasında kadınların haddini bilmesi yıllar boyunca hatırlatılan pek çok incelikli ve pek de incelikli olmayan hatırlatmalardan sadece biri olduğunu söyledi.

Bu güç dengesizliği, İspanya’nın geçen ay Dünya Kupası’nı kazanması ve Bay Rubiales’in canlı televizyondaki yıldız oyuncusu Jenni Hermoso’yu zorla öpmesiyle gözü önünde ortaya çıktı. Çarşamba günü Bayan Hermoso, öpücüğün cinsel saldırı eylemi olup olmadığına ilişkin soruşturmayı ilerleterek eyalet savcısı suç duyurusunda bulundu.

Öpücük geniş ürünlere tepkilere yol açtı ve ülkelerde kadın futbolunda bir hesaplaşmaya yol açtı. Salı günü İspanya, oyuncuların otoriter, hatta aşağılayıcı yönetim tarzı nedeniyle ayrı ayrı eleştirdiği milli antrenörü Jorge Vilda’yı kovdu.

İspanya’nın kısa bir süre önce kovulan milli antrenörü Jorge Vilda (solda) ve İspanya Futbol Federasyonu başkanı Luis Rubiales, Yeni Zelanda’nın Auckland bölgesinde Kadınlar Dünya Kupası’nda yarıştı. Kredi… Molly Darlington/Reuters

The New York Times ile ilgili söylentilerde, İspanyol futbolunda yer alan bir düzineden fazla kadın, paternalizm ve düşüncesiz açıklamalardan sözlü tacize kadar harfler üzerinde devam eden devam eden sistemik cinsiyetçiliği anlattı. Kadınların yatmadan önce kontrol edildiğini ve geceleri otel kapılarını aralık bırakmalarının emredildiğini söyledi. Üst düzey bir yetkili, alım alımının sadece gösteriliş amaçlı olduğu gösterilip var edildikten sonra kullanıldı. Eski milli takım kaptanı Veronica Boquete, Bay Vilda’nın selefi Ignacio Quereda’nın oyuncularına şöyle dediğini hatırlattı: “Gerçekten ihtiyacınız olan şey iyi bir adam ve büyük bir penis.”

Bay Quereda sözlü tacizde bulunuldu reddedildi.

Bay Rubiales, öpücüğü ve uzaklaştırma ve kamusal suçlamalara karşı gösterdiği meydan okumayla bu sistemin yüzüdür. Bayan Álvarez, onu hiçbir zaman kadınların ligini umursamayan ve bu sporu “küçümseme ve aşağılama temelinde” yürüten “benmerkezci bir şovenist” olarak nitelendirdi.

Bay Rubiales röportaj talebine yanıt verdi ve futbol federasyonu, futbolun dünya yönetim organı olan FIFA tarafından uzaklaştırılmasını gerekçe göstererek The New York Times’ın sorularını iletmeyi reddetti. Her yerde “sahte feminizmin” kurbanı olarak tanımlandı.

Oyuncular, Sayın Rubiales gitmediği sürece milli takımı boykot edeceklerini söylerken, onun gidişinin de yeterli olmayacağını söylüyor. İspanyol futbolundaki gidişatın gelişmesinden önce dayandığını ve katlanmak için büyük değişimlerin gerçekleşmesi gerektiğini söylüyorlar. Düzinelerce mevcut ve eski oyuncular, yönetimde değişiklik talep eden bir sözleşme imzaladı. Şikayetlerini dile getiriyorlar ve İspanyolca’da “Bitti” anlamına gelen Se Acabó adlı bir WhatsApp grubu stratejisi geliştiriyorlar.

Oyuncular daha yüksek ücret, doğum izni sırasında devam eden sözleşmeler ve erkeklerle aynı beslenmeye ve fizyoterapistlere erişim istiyor. Ve onları ele geçirmek için olası bir grevi tartışıyorlar. Sendika, kadınların en az ücretinin 16.000 avro (17.000 doların biraz üzerinde) olduğunu, erkek meslektaşlarının ise 180.000 avro yani 193.000 doların üzerinde olduğunu söylüyor.

Bay Rubiales’e Madrid’deki Dünya Kupası finalinde geçen Jennifer Hermoso’ya bir protesto karşısında muamelesi yapıldı. Tabelada “Seninle Jenni” yazıyor. Bitti.” Kredi… Isabel Infantes/Reuters

Futbol federasyonunun dürüstlükten sorumlu eski başkan yardımcısı Ana Muñoz, tanık olduğu bir müsabakanın sonunda oyunculara para ödülü yerine tabletler verildiğini söyledi. Bay Rubiales’in “Kızlarım var” dediğini hatırladığını. “Kadınların ne yapabileceğini biliyor.”

Bir yıl çalıştıktan sonra 2019 yılında istifa eden Bayan Muñoz, ayrılma nedenlerini ilk kez anlattı. “Sadece dekorasyon için oradaydım” dedi. “Bir saksı.” Bir futbol müsabakasında Suudi Arabistan’a taşınmak için yapılan 43 milyonluk anlaşma da dahil olmak üzere, Bay Rubiales’in birçok kararının sorgulandığını söyledi. Bu hamle, eski özel kalemi ve diğerlerinin Bay Rubiales’in federasyon parasını İspanya’nın evindeki bir sahil villasında seks partisi düzenlemek için, kamuya açık iddialarla birlikte soruşturma altında kullanıldı. (Bay Rubiales daha önce her iki durumda da yanlış bir şey yapmadığını reddetmişti).

Bayan Muñoz, federasyonun 18 yönetim kurulunda 15’inin erkek olduğunu hatırlıyor. Federasyon fonlarının ev faaliyetleri ve eşinin işleri için harcanıp harcandığına ilişkin ceza soruşturması devam eden bir üyenin geçici olarak görevden alınma programında bulunduğunda, kendisinin hızla reddedildiğini söyledi. Hiçbir yetkisinin olmadığını söyledi. “Dürüstlük departmanının dürüstlük sorunlarıyla ilgilenmediğini anlayamadım” dedi.

Oyuncular, geçen yıl şu anda kovulmuş olan milli antrenör Bay Vilda’nın büyümesi nedeniyle değişikliği zorlamayı önerdiler ve başaramadılar.

Bay Vilda’nın tek başına kaptanı olan Boquete, 2015-2017 yılları arasında milli takımda kadınların kahvede toplanıp toplandıklarında bunu kendisinin görebileceği bir yerde yapmaları konusunda ısrar ettiğini hatırlattı. Görüştüleri kişilerin vücut dillerini, kimlerle görüştüklerini ve kendisinden şikayetçi olup olmadıklarını takip etmek istediklerini söyledi. Takım kaptanlarına yemekte nerede oturacaklarının söylendiğini, bu sayede göz temasının bozulabileceğini söyledi.

Bay Vilda ayrıca, oyunculardan geceleri kapılarını açık tutmalarını istedi. Bayan Boquete, “Diğer odalara giderseniz belki onun hakkında konuşuyorsunuz” dedi. “Her şeyi kontrol etmek istiyordu.”

Bunun son milli takımda da devam edip etmediği belli değil. Tartışmalar nedeniyle oyuncuların dışarıda önünde reddedildi. Oyunculara yakın kişiler, kadınların intikam almaktan yararlandıklarını söyledi. Ve menajerlerin ülkelerindeki konuşmayı istediğini söylediği birkaç vakadaki kulüpler onları kapattı.

Sonunda beş oyuncu bir araya geldi ve Bay Vilda’nın yönetimi altında oynatılması reddedildi. Bay Rubiales onu kovmayı reddetti ve federasyon, oyuncuların takıma dönmelerine izin verilip verilmeyeceğini düşünmeden önce, oyuncuların davranışlarından dolayı özür dilemelerini talep ederek karşılık verdi.

İspanyol kadın futbol ligi başkanı Beatriz Álvarez, Bay Rubiales’in kendisini anneliğe aday göstererek örneklenmesini söylediğini söyledi. Kredi… Carlos Lujan/Europa Press, Getty Images aracılığıyla

Geçen ay, Dünya Kupası zaferi ve öpücüklerle ilgili tartışmaların ardından, Bay Rubiales’in vazgeçmeyi ve özür dilemeyi reddetmesinin yanı sıra Bay Vilda’nın sözleşmesini yenileyip ona zam yapmayı planladığını açıklamasından sonra, bazı oyuncular özellikle öfkelendiler. Bu plan, bu hafta Bay Vilda’nın çıkışıyla durma noktasına geldi, ancak Bay Rubiales tedavisine devam ediyor. Federasyon onu kovmamış olsa da, Dünya Kupası’ndaki davranışı “tamamen kabul edilemez” olarak nitelendirildi.

The Times’ın eski kayıtlarına göre Bay Rubiales, profesyonel kadın futbolu fikrine ev sahipliği yapmaktan beri direndi. İspanya Ulusal Spor Konseyi’nden alınan bir belgeye göre, 2020’de sendikalı, tartışmalar sırasında resmi bir kadın futbol ligi oluşumuyla ilgili olarak, Bay Rubiales’in yönetimindeki ulusal federasyon bu fikirle karşı karşıya kaldı.

Tartışmalara katılan İspanya’nın baş oyuncularının birliğinin baş avukatı María José López, Bay Rubiales’in kulübünün yükseltilmesini karşılayıp karşılayamayacağını sorguladığını hatırladı. Ancak Bay Rubiales’in gerçekte iktidardaki kadın takımlarından ayrılmak istemediğinden şüphe ediliyordu. Lopez, “Özellikle kulübün TV yayın hakları konusunda faaliyetlerini sürdürmekten kaçındı” dedi.

Nesiller boyu kadın sporcular aşağılayıcı yorumlara katlandılar.

Resmi olmayan bir Barselona kadın takımı 1970 yılında Noel’de açılışta oynadığında smaçör sürekli “Sütyeni mi kırıldı?” diye soruyordu. Ekip üyelerinin, oyuncuların sahada koştuğunu hatırladığı.

Ertesi yıl İspanya futbol federasyonu başkanı José Luis Pérez-Paya şunları söyledi: “Kadın futboluna karşı değilim ama bundan da hoşlanmıyorum. Estetik açıdan kadınsı olduğunu düşünmek. Kadınların gömlek ve şort giymesi hoş karşılanmıyor.”

Düzinelerce mevcut ve eski oyuncular, yönetimde değişiklik talep eden bir sözleşme imzaladı. Kredi… Catherine Ivill/Getty Images

Onlarca yıl sonra Bay Rubiales canlı televizyonda benzer bir şaka yaptı. İspanyol spor yorumcusu Monica Marchante, antrenman boyunca forma giydiği ve kısa giymesi nedeniyle birlikte yayınlanmadığını belirtti. “İç çamaşırlarıyla” diye şaka yaptı. Bir röportajda Bayan Marchante, kibarca gülümsediğini ancak daha sonra Bay Rubiales’in “eski kafalı ve kokuşmuş” olduğunu fark ettiğini söyledi.

Lig başkanı Álvarez, futbol federasyonunun ayrıca 2022-23 kadınların sezonunun açılışını, açılış haftasonunu erteleyen bir hakem grevinin düzenlenmesine yardım ederek sabote etmeye çalıştığını söyledi. Federasyonun “yozlaşmış bir yapı” olduğunu söyledi.

Ocak ayında Barselona kulübü takımı, İspanya’nın önemli bir müsabakası olan Kadınlar Muhteşem Kupası’nı kazanarak Rubiales ve diğer üst düzey federasyon turnuvalarında ödüle layık görüldü. Oyuncuların madalyalarını konteynırlardan toplamak zorunda kaldı.

İspanya’da kadın oyunculara yönelik muamelede yalnız değil. 2004 yılında dönemin FIFA başkanı Sepp Blatter, kadınların daha dar şortlar giyerek sporlarını geliştirebileceklerini öne sürdü. 2015 yılında Zürih’te yapılan bir röportaj sırasında bir Times muhabirinin saçını okşadı.

İngiltere ve Almanya gibi Avrupalı ​​​​güçler 1970 yılına kadar kadınların futbol oynamasını uzun süre yasakladı.

Michigan Üniversitesi siyaset üretiyor ve “Amerikan Futbolunda ve Avrupa Futbolunda Kadınlar” kitabının yazarı Andrei Markovits, “İspanyollar aykırı değil” dedi. “Bunlar tamamen norm.”

İspanya’nın profesyonel kadın futbol sezonu bu hafta sonu başlıyor. Ancak çarşamba günü dikkatler, lig ve sendika temsilcilerinin maaşları ve çalışma imzalarıyla toplandığı Madrid şehir merkezindeki ofisteydi. Sendika anlaşmasının sağlanamaması halinde sezonu geciktirebilecek bir grevin mümkün olduğunu söylüyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.


herabet girişikili opsiyon bahis audiful.comherabetOfansifbetlevabetOfansifbet girişherabet tvaresbet girişankara escort bayananadolu yakasi escortataşehir escortmynet sohbetçankaya escortgaziantep escort bayangaziantep escortbetmatiktipobet girişeşya depolamaistanbul escorts bakırköy escortfatih escortataköy escortesenyurt escortbeylikdüzü escort bayangoldescorthatun.com